יום האהבה הבינלאומי מתקרב ומהווה הזדמנות נהדרת לשוחח עם החניכים על אהבה, על כל רבדיה. "פעילותי", פורטל תנועות הנוער בישראל, ריכז עבורכם פעולת יום האהבה.

 

פעולת יום האהבה
פעולת יום האהבה, צילום באדיבות pixabay

 

אהבה בקרב בני הנוער

האהבה פוגשת אותנו לראשונה בדרך כלל בגילאי הנוער. אהבות ראשונות ואכזבות ראשונות, מביאות איתן קשת רחבה של תחושות ורגשות שבני הנוער לעיתים לא יודעים כיצד להתמודד עמן.

תנועות הנוער מהוות פלטפורמה מצוינת ליצירת שיח בנושא האהבה. מעבר לכך שכיף וחשוב לשוחח איתם על אהבה, חשוב אפילו יותר לשקף להם מהי לא אהבה. ללמד אותם להיות ביקורתיים כלפי מערכות יחסים אלימות או מסוכנות. כיצד להמנע מסיטואציות לא רצויות, לאור הדימויים השגויים שלעיתים יש לנו בכל הקשור לאהבה ולאופן שדרכו היא מובעת.

 

פעולת יום האהבה

דרך פעולה פשוטה, תוכלו בתור המדריכים, אליכם החניכים מביטים בהערצה, להעביר מסרים חשובים בכל הקשור לאהבה. אהבה היא מתנה גדולה ובכל זאת לעיתים יכולה להוביל לבלבול וסערת רגשות. בעזרת הפעולה תוכלו לענות על שאלות שהחניכים יציפו, להפיג את הפחדים ובעיקר לשים דגש על כיצד ניתן לזהות קשר לא בריא ואף אלים, ולהתרחק ממנו.

אהבה אמיתית יכולה להוות בסיס לצמיחה והתפתחות אישית, מרגשת ומשמחת. לעומת זאת, קשר בעל סממנים אלימים, יהיה רווי בתחושות שליליות. כגון, שליטה, קנאה, השפלה, הגבלת חופש ואף אלימות. כל אלו מגיעים בתחפושת של אהבה ודאגה ולכן רבים אינם מזהים שאכן מדובר בקשר מסוכן.

חשוב שתבהירו היטב לחניכים: אהבה היא לעולם לא אלימה.

אופן הפעולה:

הסבירו לחניכים שהם עובדים לעבור פעולה בנושא אהבה, לאור יום האהבה הבינלאומי שמתקרב ובא. הדגישו בפניהם שמאחר וזה נושא אישי, חשוב שישמרו על כבוד הדדי בניהם, אין מקום לזלזול וצחוק על חשבון האחר.

שאלו את החניכים – מה זאת אהבה?

בקשו מהחניכים לתת דוגמאות לאהבה אידיאלית, דרך העיניים שלהם. בקשו מהם שיסבירו, מדוע בחרו דווקא בדוגמאות האלו.

לאחר מכן, צרו מעגל שיח בנושא שבו תרכזו את המאפיינים שהחניכים שיתפו.

מכאן תוכלו לשוחח איתם על דימוי האהבה שעלה. האם הוא יכול להצטייר כשלילי. האם יש מאפייני אהבה שהיו רוצים להוסיף וכד'.

שוחחו עמם על נורות אזהרה שיכולות להופיע במהלך קשר זוגי. הבהירו בפניהם את דרכי הפעולה שניתן לנקוט במקרה כזה. למי יוכלו לפנות (קו חירום נשים), להיתמך בחברים ובמשפחה ולשתף אותם בכל המתרחש.

 

לסיכום

נצלו את יום האהבה לכדי יצירת שיח כיפי ומעמיק כאחד, בנושא האהבה.

הדגישו בפני החניכים שתנועת הנוער מהווה מקום בו יוכלו לשתף את כל הלבטים שלהם בעולם האהבה. שאתם כמדריכים, מהווים דמות שהם יכולים לסמוך עליה.